Kopā mēs esam spēks
RSS icon
 • Kredīta restrukturizācija

  8 februāris, 2011 Diskutetajs 14 Komentari

  Man ir hipotekārais kredīts vienīgajam mājoklim – vienistabas dzīvoklītim 602.sērijā. Bet, kā jau daudziem, mana alga šobrīd ir samazināta par 50%. Kādu brīdi dzīvoju gandrīz pusbadā un atteicos no visa, bet kredītu maksāju. Gada laikā tādējādi sabeidzu veselību un decembrī smagi saslimu. Tā kā slimības pabalstu valsts ir samazinājusi uz 11,50 Ls + 50% no atlikušā + bija jāpērk zāles (par Latvijas apdullinošajām zāļu cenām), un kredītu samaksāt vairs nespēju. Atbildīgi griezos pie AS DnB Nord. Viņu vienīgais piedāvājums: 1) aizdevumam tiek palielināti procenti; bez tam man ir jāsamaksā par līguma pārslēgšanu un valsts nodevām 70Ls; 2) no pacelto procentu dēļ tagad jau daudz lielākā ikmēneša maksājuma vienu gadu drīkstu maksāt tik, cik spēju, bet viss atlikušais tiks pieskaitīts pamatsummai. Citu risinājumu nav. Vai tas tiešām ir tas, ko sauc par kredīta restrukturizāciju? Pēc gada taču pamatsumma būs par milzīgu summu palielinājusies + būs jāmaksā lielie procenti visai šai summai! Vai parakstīt tādu līgumu? Bet man nav citas izejas!

   

  14 responses to “Kredīta restrukturizācija”

  1. Viennozīmīgi – NĒ! Neparaksti. Iedzīsi sevi vēl lielākā strupceļā. Tas otrais punkts par parādu pamatsummai vēl liekas daudzmaz OK, bet tu taču apzinies, ka pati nespēsi maksāt to palielināto maksājumu, ja tev tūlīt atkal par 50% algu nepaaugstinās. Vēl, protams, jāskatās, kāda tev ir kredīta atlikuma/dzīvokļa tirgus vērtības attiecība. Es tavā vietā pārstātu maksāt vispār un tad, kad TI atņems dzīvokli, pieteiktu maksātnespēju. Bet to vajadzētu atstāt kā galējo līdzekli. Vispirms gan labāk ar banku mēģini vienoties.
   Bet, pareizi jau minēji – to sauc par kredīta restrukturizāciju smukā valodā. Reāli – uzmetiens.
   Un vēl – nebojā kredīta dēļ veselību. Tas ir stulbākais, ko cilvēks var izdarīt. Lābāk ēd, ārstējies un dzīvo, nevis vergo norvēģiem.

  2. Kredīts man ir tikai 2 gadus. Taču esmu tajā ieguldījusi visus savus ilgi krātos ietaupījumus – apmēram 6 000 latus (pirmā iemaksa un visi dzīvokļa iegādes un kredīta noformēšanas maksājumi). Dzīvokļa cena tagad kritusies par 50%, tātad pēc tā pārdošanas paliktu parādā bankai apmēram 20 000 Ls. Tā kā maksātnespējas laikā 3,5 gadus atņem gandrīz visus ienākumus, es nespēšu noīrēt pat istabu. Vai tad man patversmē dzīvot šos 3,5 gadus, kamēr ilgst maksātnespējas process? Tā ir bezizeja.

  3. Pievienojos Pilsonim, neparaksti nekādā gadījumā. Es ieteiktu ar bankas smuko piedāvājumu un ar esošo kredītlīgumu aiziet pie jurista.
   Ja ir netaisnīgi un/vai nelikumīgie nosacījumi, ir iespēja banku iesūdzēt PTAC par piedāvāto līguma pārstrukturēšanu un dabūt no viņiem parakstītu atbildi. Dēļ tā banka varētu atkāpties un mīkstināt nosacījumus. Ja nevar vienoties sarunu ceļā, tad Kredītņēmējam ir tiesības griezties tiesā, tādam punktam līgumā jābūt!
   Bet jebkurā gadījumā nav vērts bojāt veselību!

  4. Pēc pieredzes saku, tas PTAC ir tikpat bezzobains cik fuktuks un visas pārējās iestādes… Bet iesniegt sūdzību ir vērts, jo pēc tam tiesā būs ko parādīt, ka esi cīnījusies.
   Tiesā var griezties, tikai tas maksā naudu, turklāt, ne mazo. Bet, ja vari pierādīt, ka tev ir mazi ienākumi, tad gan jau ka varēsi panākt, ka nodevu samazina…
   Bet, Lina, saproti taču to, ka, ja nespēsi maksāt paaugsināto maksājumu, tev to dzīvokli tāpat atņems. Un būsi pa velti iztērējusi naudu. Un MN neatņem gandrīz visus ienākumus. Palasi MN likumu. Tev atņem 3. daļu no ienākumiem, ne mazāk kā 3. daļu no minimālās algas, tieši tāpat kā kreditori izsniedz kredītus, kas pa lielam nepārsniedz 3. daļu no ikmēneša maksājumiem. Tātad, ja saņem minimālo, maksimums no tevis var paņemt 66 latus mēnesī. Bez tam, kāda starpība, vai tu naudu (daļu no maksājuma) maksā bankai par neko vai īrē pieticīgāku dzīvokli?
   Nemīz, nekādas bezizejas nav… Tava situācija ir diezgan parasta un tipiska. Mazāk vajag lasīt visādu ņaudētāju “vissirslikti” stila komentārus.

  5. Vienīgi, ja šobrīd parakstīšu šādu līgumu, tad dzīvokli atņems tikai pēc gada, nevis uzreiz. Un, ja jau jāiziet maksātnespēja tā vai tā, tad jau vienalga, vai pamatsumma ir pieaugusi par kādiem tūkstošiem latu vai nē. Gads noderētu arī, lai vispār sakrātu naudu šim maksātnespējas procesam.

  6. Tev arī tagad neatņems, ja neko nemaksāsi. Es jau 2 gadus neko bankai nemaksāju un joprojām savā dzīvoklī dzīvoju. tās lietas tik ātri nenotiek. Ja tagad pārstāsi maksāt pavisam, vari būt droša, ka vēl pusgadu dzīvosi droši tur. A pusgada laikā jau naudiņu sakrāt var.

  7. Pilsonim taisnība, izlasiet MN likumu, lai jums būtu priekšstats kā tas notiek. Noder arī ieskatīties http://www.mna.gov.lv. Sākumam jums vajadzēs samaksāt juristam par palīdzību un par pieteikuma iesniegšanu valsts nodevu Ls 50,00. Administratora vienreizējo atlīdzību 2 min. mēnešalgu apmēra jāmaksā bankrota procedūras beigās, proti pēc 6 mēnešiem no MN pasludināšanas dienas.
   Pie tam, ja iesniedzat MN pieteikumu, ja šīs dzīvoklis ir vienīgais mājoklis, to var paturēt uz 1 gadu, būs jāmaksā tikai komunālie pakalpojumi.
   Neesiet naiva un negaidiet kamēr jūs kāds izglābs!!! Bankai dziļi vienalga kas ar jums notiek, tik un tā viņi atgūs savu naudu!

  8. Kā Tev, Pilsoni, tas izdodas: 2 gadus nemaksāt un mierīgi dzīvot?! Vai tad banka uz tiesu nav devusi un TI jau neklauvē pie durvīm? Kaut kā jokaini. Tad jau kāda ķīniešu banka būs:))

  9. MARLĒNAI- Arī man ir tiesas spriedums jau gadu atpakaļ, līdz tam gadu nemaksāju neko,vēl joprojām dzīvoju dzīvoklī,kas arī ir ķila un nemaksāju neko.Gaidu,jo maksātnespēju varēs iesniegt tad kad būs lieka nauda (galvotājs ir vīrs,līdz ar to abiem jāpiesaka maksātnespēja)
   Visiem iesaku,galvenais saudzējiet veselību un cenšaties visā saskatīt gaišo pusi!

  10. Nu re, ne es viens tāds. :) Tiesas spriedums, līdzīgi kā Guntai, stājies spēkā pirms 10 mēnešiem.
   Es MN pieteikšu, kad atņems dzīvokli. Kamēr TI, kā te izteicās, neklauvē, tikmēr pats arī izlikšos par beigtu un neuztraukšos par lietām, ko tāpat ietekmēt nevaru.

  11. Es tikai nesaprotu, kādēļ bankas nenāk pretī, bet gan piespiež slēgt līgumus, kas pēc gada kredītņēmēju noved līdz maksātnespējai? Pirmajā gadījumā es turpinātu bankai maksāt milzīgus procentus vēl 20 gadus (jo nebūtu jau citas izejas, jumts virs galvas ir vajadzīgs)! Ko gan banka iesāks ar tiem dzīvoklīšiem padomjaika ēkās, kas reāli visi ir drausmīgā stāvoklī – nesiltināti (siltuma rēķini apdullinoši), vējš pūš pa spraugām, lifti iziet noierindas, ūdens stāvvadi izrūsējuši, kāpņu telpas briesmīgas, visu laiku kaut kas remontējams, u.t.t. Agrāk bankas vēl varēja cerēt cilvēkus, kam atņemti mājokļi, paturēt par vergiem līdz mūža galam, bet tagad, kad ir jaunais maksātnespējas likums? Nesaprotu to jēgu. Viņi iznīcina paši sevi, savu biznesu.

  12. Bankai nav emocijas, līdz ar to tā nenāks pretī. Es arī dzīvoju divus gadus un nemaksāju neko. Bija brīdinājums par maksājuma saistību piespiedu izpildi. Tiesai aizsūtīju saņemto brīdinājumu norādot pozicijā – nepiekrītu. Tiesas lēmums – kredītiestādes prasība noraidīta (saistībā ar hip. kredītu). Pats iesniedzu prasību pret kreditoru norādot uz līguma nepilnībām un tagad gaidu kad to manu prasību skatīs. Kredītiestāde iesniedza pretprasību. Uz tiesu neeju, jo laikus sagatavojos, ka esmu slims, vajadzīga juridiskā palīdzība, un atkal jūtos slims nevaru skatīt lietu. Un tā var turpināt cik ilgi gribi, jo nav likums, kas ierobežo Jūsu tiesības slimot un neierasties tiesā. Galvenais vienmēr būt gatavam laicīgi neierasties tiesā – attaisnojums veselības traucējumi. Latvijā vēl nav bijušas tiesas prāvas kas tiktu izskatītas dzīvesvietās.

  13. Jā, bet es jau nemaz negaidu no bankas emocijas, lai gan arī tas nemaz nebūtu tik savādi, jo ilgtermiņā jau pastāvēs tikai tie, kas piekopj sociāli atbildīgu biznesa praksi. Padomājiet paši, ja Jums būtu iespēja izvēlēties (nebūtu jāņem, piemēram, lētākais variants), vai Jūs izvēlētos ņemt kredītu tādā Dnb Nord bankā, kuras peļņas rādītāji balstīti uz pašnāvībās novestu cilvēku līķu kaudzēm? Nē, Jūs aizdomātos: ja nu kas atgadīsies, šī zvēriskā banka man nepalīdzēs, nedos nevienu iespēju, bet nekavējoties iznīcinās!
   Bet, labi, par sociāli atbildīgu darbību nerunāsim. Tas, ko es šobrīd neizprotu, kādēļ viņiem nav elementāra aprēķina? Viņi zāģē zaru, uz kā paši sēž. Nu, nolikvidēs gandrīz visus pašreizējos kredītņēmējus, nu, sagrābsies padomjlaika bloku karkasus, nu – un ko tālāk? Ja ļautu kredītņēmējiem izķepuroties, tie turpinātu maksāt par saviem dzīvokļiem lielu lielās procentu summas 20-45 gadus!

  14. esmu lielos parados ar atrajiem kreditiem un tagad nezinu ko darit

  Leave a reply